Annons

Lerin-akvarell dyrast på Missing People-auktion

Kultur • Publicerad 1 november 2021
En akvarell av Lars Lerin såldes för 94 000 kronor. Arkivbild.
En akvarell av Lars Lerin såldes för 94 000 kronor. Arkivbild.Foto: Fredrik Sandberg/TT

En Abba-box med ett utropspris på 3000 gick för 31 000 – och en Lars Lerin-akvarell såldes för 94 000 kronor.

Under söndagskvällen avslutades Missing Peoples välgörenhetsauktion, som arrangerades i samarbete med auktionsfirman Bukowskis. Flera kända personer hade donerat personliga föremål, och totalt drog auktionen in närmare 200 000 kronor, enligt ett pressmeddelande.

Annons

Jill Johnsons signerade gitarr gick för 5 300 kronor, Dan Wolgers skulptur i gips slutade på 18 000 kronor och en Helene Billgren-teckning gick för 13 650.

Pengarna går oavkortat till Missing Peoples verksamhet.

TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons