Annons

Musiktrio till finsk vänort

I dag reser Anna, Hanna & Amanda med kulturförvaltningen till Ulricehamns vänort i Finland.
Ulricehamn • Publicerad 22 maj 2008
Anna Mogren och Hanna Backström ur Anna, Hanna & Amanda.
Anna Mogren och Hanna Backström ur Anna, Hanna & Amanda.Foto: Boel Ferm

– Vi ska uppträda i samband med en vänortskonferens, berättar de.

Inbjudan att följa med till Lempäälä fick de genom kulturförvaltningen.

Annons

Kommunalråd Roland Karlsson och kulturchef Anna Karlsson reser med.

– Det är väldigt roligt om kulturarbetare från olika länder kan träffas och spela tillsammans. Jag hoppas på ett nätverk, säger hon.

Under några dagar ska de deltaga i en internationell vänortskonferens med kulturinriktning. Det blir musik och uppträdanden från Sverige, Finland, Italien och Ungern.

Trion Anna, Hanna & Amanda med efternamnen Mogren, Backström och Östling har spelat tillsammans sedan i höstas.

Anna, varför blev just ni inbjudna att följa med?

– Jag tror det är för att vi är ett lokalt band med en inbiten ulricehamnare och två inflyttade.

Hur kom det sig att ni började spela ihop?

– Hanna flyttade till Ulricehamn och ville spela folkmusik med fler. Hon och jag fann varandra vid en allsångsspelning. Någon dag senare ringde Amanda som är frilansande musiker. Vi har alla tre önskat en grupp men det har inte funkat förrän nu. Rätt som det är så hittade vi varandra i en håla i Ulricehamn.

Vilka instrument tar ni med och vilken musik spelar ni?

– Två fioler, en nyckelharpa, två klarinetter och en gitarr. Vi har letat upp några ulricehamnslåtar som vi arrangerat om lite så de blir roligare och visor från Västergötland.

Boel Ferm
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons