Nyheter

Soros arresteringsorder upphävd

Burkina Faso har upphävt en internationell arresteringsorder för den tidigare premiärministern i Elfenbenskusten, Guillaume Soro. Beslutet är den senaste turen i ett fall som skapat diplomatiska spänningar mellan de två länderna i månader.(TT)
Publicerad 7 juni 2016

Burkina Faso har upphävt en internationell arresteringsorder för den tidigare premiärministern i Elfenbenskusten, Guillaume Soro. Beslutet är den senaste turen i ett fall som skapat diplomatiska spänningar mellan de två länderna i månader.

Den burkinska regeringen har tidigare velat gripa Soro för inblandning i en misslyckad statskupp i Burkina Faso i höstas. Nu lämnar man i stället över ärendet till Elfenbenskusten, eftersom Interpol vägrat hjälpa till med utlämningen av Soro då brotten han misstänks för anses vara politiska.

Minst 11 personer dödades och fler än 270 skadades under oroligheterna i samband med kuppen i Burkina Faso.

TT