Sex skadade av bilbomb i Pakistan
Sex personer skadades när en bilbomb detonerade i staden Peshawar i nordvästra Pakistan. Enligt polisen var bomben hemmagjord, omkring tio kilo sprängmedel hade placerats i en parkerad bil.
Explosionen orsakade stora skador på flera butiker och byggnader. Ingen av de skadade uppges vara i kritiskt tillstånd.
Pakistansk militär har fört en blodig kamp mot islamistiska extremister i området kring Peshawar sedan 2004. Säkerheten har förbättrats i regionen på senare år men mindre bombdåd och attacker är fortfarande vanliga.
Inför valet i Pakistan den 25 juli i fjol genomfördes flera blodiga dåd i landet. 20 personer dog i ett självmordsattentat vid ett valmöte i Peshawar den 10 juli, däribland politikern Haroon Bilour. Talibanerna tog på sig ansvaret för det dådet.
TT