Annons
Nyheter

Nepaleser förlorade allt i översvämningar

Vattnet efter de häftiga översvämningarna är på väg att dra sig tillbaka, och i Nepal kan människor börja återvända hem för att överblicka skadorna. Många tvingades fly i all hast, utan att få med sig något alls. - De har mist allt. Från knivar och gafflar till sängar, filtar och kläder.(TT)
Publicerad 2 september 2017

Vattnet efter de häftiga översvämningarna är på väg att dra sig tillbaka, och i Nepal kan människor börja återvända hem för att överblicka skadorna. Många tvingades fly i all hast, utan att få med sig något alls.

””

Många nepaleser har också fått skörden förstörd och mist sina husdjur. Röda korset är nu i färd med att ge nödhjälp som presenningar och livsmedel.

Annons

Omkring 150 människor i Nepal rapporteras ha mist livet medan många saknas, och en kvarts miljon har förlorat sina hem.

Sammanlagt beräknas över 1 400 människor ha dött i Nepal, Indien, Bangladesh och Pakistan, till följd av monsunöversvämningarna som är de värsta på tio år.

TT

Annons
Annons
Annons
Annons