Nyheter
Varberg på väg mot fjärdeplatsen
Varberg slutade på en historiskt bra placering i fjol i och med femteplatsen i superettan. I år kan det gå ännu bättre. Efter seger mot bottenlaget Assyriska med 4-0 på hemmaplan är hallänningarna bara fyra poäng bakom Dalkurd på fjärdeplatsen.(TT)
Publicerad 4 oktober 2016
Varberg slutade på en historiskt bra placering i fjol i och med femteplatsen i superettan. I år kan det gå ännu bättre.
Efter seger mot bottenlaget Assyriska med 4-0 på hemmaplan är hallänningarna bara fyra poäng bakom Dalkurd på fjärdeplatsen.
Nsima Peter, Varbergs meste målskytt, satte två nya mål inom loppet av tre minuter. Målen kom i matchens slutskede och punkterade den tillställning som Varberg styrt från första början.
1-0 gjorde Ivan Näsberg på nick i den 16:e minuten. Tvåan kom av Karl Söderström innan pausvilan.
För Assyriskas del var det en riktigt tung förlust. Laget ligger kvar på nedflyttningsplats, två poäng bakom Ljungskile.
TT