Annons
Nyheter

Svensklaget vann tyska cupen

Svensklaget Rhein-Neckar Löwen är för första gången i klubbens historia tyska cupmästare i handboll, skriver Handbollskanalen. I söndagens final i Hamburg så besegrades Hannover-Burgdorf med 30-26 (13-11) i en match som blev jämnare än vad många hade förväntat sig.(TT)
Publicerad 6 maj 2018

Svensklaget Rhein-Neckar Löwen är för första gången i klubbens historia tyska cupmästare i handboll, skriver Handbollskanalen.

I söndagens final i Hamburg så besegrades Hannover-Burgdorf med 30-26 (13-11) i en match som blev jämnare än vad många hade förväntat sig.

Annons

I Rhein-Neckar Löwen spelar de svenska landslagsspelarna Mikael Appelgren, Andreas Palicka, Jerry Tollbring, Kristian Bliznac och Kim Ekdahl du Rietz.

Den sistnämnde gjorde comeback så sent som i mars efter att som 27-åring ha avslutat karriären förra året. I april skrev Ekdahl du Rietz ett kontrakt med franska storlaget Paris Saint-Germain som gäller från och med nästa säsong.

TT

Annons
Annons
Annons
Annons