Nyheter

Steen opererad - missar World Cup

Alexander Steen har opererats för en axelskada och blir borta i minst fyra månader. Det innebär att St Louis-forwaraden missar World Cup i september, skriver Dagens Nyheter.(TT)
Publicerad 4 juni 2016

Alexander Steen har opererats för en axelskada och blir borta i minst fyra månader. Det innebär att St Louis-forwaraden missar World Cup i september, skriver Dagens Nyheter.

NHL-stjärnan ådrog sig skadan i februari och var då borta i 15 matcher, men kom tillbaka till de sista matcherna i grundserien och spelade slutspelet där St Louis gick till semifinal. Men på fredagen genomgick Alexander Steen operationen.

Steen var en av St Louis bästa spelare under säsongen och hans skada innebär ett avbräck för Tre Kronor i World Cup.

TT