Nyheter

Sandviken kvitterade semifinalserien

Stefan Erixon har inte bara fem VM-guld och två SM-guld, han har även vunnit hundratals matcher på Zinkensdamm för sitt Hammarby sedan debuten 2002. Den allra sista slutade dock med förlust, 1-7. Nu väntar en femte och avgörande semifinal mot Sandviken på söndag.(TT)
Publicerad 6 mars 2015
Stefan Erixon har inte bara fem VM-guld och två SM-guld, han har även vunnit hundratals matcher på Zinkensdamm för sitt Hammarby sedan debuten 2002. Den allra sista slutade dock med förlust, 1-7. Nu väntar en femte och avgörande semifinal mot Sandviken p
Stefan Erixon har inte bara fem VM-guld och två SM-guld, han har även vunnit hundratals matcher på Zinkensdamm för sitt Hammarby sedan debuten 2002. Den allra sista slutade dock med förlust, 1-7. Nu väntar en femte och avgörande semifinal mot Sandviken p

Det var egentligen aldrig spännande på Zinken i lagkaptenens sista match i karriären inför hemmapubliken på den riktiga hemmaplanen.

Visst, Stefan Erixon reducerade till 1-4 på hörna efter en timmes spel, men då var skadan redan skedd.

Hammarby gav både Erik Säfström och Daniel Mossberg för stora ytor i den första halvleken, vilket i kombination med slarvigt försvarsspel där "Bajen"-backarna upphävde offside ett par gånger, innebar att Sandviken ordnade en 2-0-ledning redan efter sju minuters spel.

Mossberg gjorde själv 1-0, spelade fram till Patrik Nilssons 2-0 och när sedan Linus Forslund kom fri och slog in 3-0 innan Hammarby egentligen skapat en enda målchans kändes det som att orken tog slut för hemmalaget.

Erixons hörnmål fick fart på hemmafansen av de 4 847 i publiken, men åt laget på andra sidan isen fanns det inget att göra.

Två matcher återstår nu av "X:ets" karriär, som förutom 1,5 säsong i ryska Zorkij spelat i den grönvita tröjan sedan 2002: den femte och avgörande semifinalen på söndag - och en final eller bronsmatch på Tele2 Arena nästa lördag.

På "Zinken" är det slut redan nu.

TT