Nyheter

Phelps kan få simma i VM

Michael Phelps stängdes av och fick inte ställa upp i årets VM efter att ha kört rattfull. Men nu kan den amerikanske simstjärnan ändå få tillåtelse att åka till VM i Kazan.(TT)
Publicerad 4 mars 2015

Michael Phelps stängdes av och fick inte ställa upp i årets VM efter att ha kört rattfull. Men nu kan den amerikanske simstjärnan ändå få tillåtelse att åka till VM i Kazan.

Det amerikanska simförbundets vd Chuck Wielgus säger till ESPN att han haft samtal med Phelps om möjligheten att få vara med i VM i månadsskiftet juli-augusti.

””

I början av oktober fick Phelps sex månaders avstängning för sin fyllekörning och förbjöds att tävla i VM. I domstol dömdes han till villkorlig dom.

"Den halvårslånga avstängningen var lämplig, men att stänga av honom från VM skadar hela laget, framför allt dem som skulle simma lagkapp med honom" skriver landslagssimmaren Natalie Coughlin i ett mejl till ESPN.

Phelps är en av tidernas främste simmare som bland annat tagit 18 olympiska guld.

TT