Annons
Nyheter

Ryska utövare vill tävla trots neutral flagg

Ingen rysk bojkott är att vänta inför vinter-OS. Åtminstone inte om man får tro de senaste uttalandena från ryskt håll. De flesta ryska utövare ställer sig, trots att de i så fall tvingas tävla under neutral OS-flagg, positiva till att åka till OS i Pyeongchang.(TT)
Publicerad 11 december 2017

De flesta ryska utövare ställer sig, trots att de i så fall tvingas tävla under neutral OS-flagg, positiva till att åka till OS i Pyeongchang. Det säger en talesperson från den ryska olympiska kommittén.

””
””

Velikaja säger också att hon inte har hört någon som velat bojkotta mästerskapet efter att Ryssland som nation stängts av från mästerskapet.

Annons

Enligt ryska nyhetsbyrån Tass har flera ryska idrottsförbund redan bestämt sig för att åka. Bland annat de ryska backhopparna.

””

Även ryska bobförbundet har bestämt sig.

””

TT

Annons
Annons
Annons
Annons