Nyheter
Tidigare morddömd frias
En man som tidigare dömts till 18 års fängelse för mord på en 51-årig man i Malmö frias av hovrätten. Den 33-årige mannen släpptes fri i slutet av augusti i väntan på hovrättens dom. Mordoffret förblödde i sitt badrum efter att ha blivit knivhuggen i juni förra året.(TT)
Publicerad 5 september 2016
Mordoffret förblödde i sitt badrum efter att ha blivit knivhuggen i juni förra året. Tingsrätten ansåg att gärningsmannen agerat i "närmast blint raseri" och velat både skada och skända offret.
Hovrätten över Skåne och Blekinge anser dock att åtalet ska ogillas. Den 33-årige mannen döms i stället för ett fall av misshandel. Hovrätten anser att det inte finns någon direkt bevisning om att mannen skulle ha deltagit i mordet, utan bara att han befunnit sig i lägenheten.
33-åringen har nekat till mordet.
Tingsrätten dömde även en bekant till 33-åringen, som först misstänktes för att ha begått mordet, för bedrägeri och grovt skyddande av brottsling. Hon frias av hovrätten för bedrägeriet, men i övrigt kvarstår tingsrättens dom.
TT