Nyheter

Taxichaufför frias från människosmuggling

En taxichaufför som dömts för människosmuggling frias i hovrätten, skriver Sydsvenskan. Chauffören körde fyra unga afghaner från Kastrup flygplats i Danmark till Sverige. De visade honom danska id-handlingar, men när polis stoppade bilen fanns dessa inte kvar.(TT)
Publicerad 4 april 2017

En taxichaufför som dömts för människosmuggling frias i hovrätten, skriver Sydsvenskan.

Chauffören körde fyra unga afghaner från Kastrup flygplats i Danmark till Sverige. De visade honom danska id-handlingar, men när polis stoppade bilen fanns dessa inte kvar. De sade att de ville söka asyl i Sverige.

Den 56-årige mannen dömdes till tre månaders fängelse i tingsrätten. Hovrätten anser däremot att han agerade i god tro, att han bedömde att passagerarna hade rätt att komma in i Sverige.

"Männens uppgifter om att de var bosatta i Danmark och brukade besöka någon i Malmö måste ha uppfattats av (56-åringen) som att de också hade rätt att besöka riket", står det i hovrättens dom.

””

TT