Nyheter

Polisen varnar för ny typ av äldrebedrägerier

En ny typ av bedrägeri har dykt upp under de senaste veckorna. Bedragare tar sig in hos äldre och sprutar vatten på väggarna så att det ser ut som läckage i lägenheten.(TT)
Publicerad 1 juli 2018

I början av juni och efter midsommarhelgen har det kommit in sex anmälningar i Stockholms län från äldre som har blivit utsatta, men polisen tror att det är betydligt fler som är drabbade.

””
””

Nytt tillvägagångssätt

Bedragarna ska ha kommit i en vit skåpbil, hävdat att de kommer från fastighetsvärden och att det är en vattenläcka i huset. När de släppts in har de distraherat den äldre personen samtidigt som de sprutat vatten på väggarna med hjälp av en flaska och rivit ner tapeter. De ska sedan ha sagt att de behöver pengar för att laga läckan och erbjudit sig att skjutsa den äldre till en bankomat för att hjälpa till att ta ut kontanter.

””

Än så länge har dock inga liknande anmälningar kommit in till polisen i Malmö eller Göteborg.

Vanligt med sommarbedrägerier

Även om vattenbedrägeriet är nytt så liknar det andra sommarbedrägerier, enligt Elisabeth Pettersson, analytiker på Circagruppen, som har ett nationellt uppdrag att utreda seriebrott mot äldre.

””

Polisen vill nu varna äldre så att de blir mer uppmärksamma innan de släpper in människor i sina bostäder.

””

TT