Annons
Nyheter
Misstänkt man häktas för kvinnomord i Umeå
Den man som misstänks för att ha dödat en kvinna i Umeå i tisdags har häktats som på sannolika skäl misstänkt för mord, rapporterar Västerbottens-Kuriren. Mannen anhölls i anslutning till händelsen, som inträffade i stadsdelen Ersboda i Umeå.(TT)
Publicerad 4 maj 2018
Den man som misstänks för att ha dödat en kvinna i Umeå i tisdags har häktats som på sannolika skäl misstänkt för mord, rapporterar Västerbottens-Kuriren.
Mannen anhölls i anslutning till händelsen, som inträffade i stadsdelen Ersboda i Umeå.
Annons
Den misstänkte 41-åringen, som hade en relation till kvinnan, uppgav under häktningsförhandlingen att han inte har några minnesbilder från det misstänkta mordtillfället.
””
Åtal i målet ska vara väckt senast första juni, men Axel Holmberg säger att det är osäkert huruvida utredningen hinner blir klar till dess.
TT
Annons
Annons
Annons
Annons