Annons
Nyheter
Mindre dyrt med inhyrd personal
Nio av 21 landsting och regioner minskade sina kostnader för inhyrd personal under årets första kvartal, enligt Sveriges kommuner och landsting (SKL). Under perioden ökade kostnaderna med 68 miljoner kronor, vilket motsvarar sex procent. För ett år sedan låg motsvarande kostnadsökning på 25 procent.(TT)
Publicerad 9 maj 2018
Nio av 21 landsting och regioner minskade sina kostnader för inhyrd personal under årets första kvartal, enligt Sveriges kommuner och landsting (SKL).
Under perioden ökade kostnaderna med 68 miljoner kronor, vilket motsvarar sex procent. För ett år sedan låg motsvarande kostnadsökning på 25 procent.
Annons
"Det är glädjande att se att takten för kostnadsökningen minskar. Det är ett uthålligt och hårt arbete som ligger bakom att så många landsting och regioner minskar sina kostnader. Nu är det knappt ett år kvar tills målet om oberoende ska vara uppnått, " säger Hans Karlsson, chef för avdelningen vård och omsorg på SKL, i ett pressmeddelande.
TT
Annons
Annons
Annons
Annons