Nyheter

Bombhot avblåst - man tagen till förhör

Kommunhuset i Vara stängde under onsdagen efter att en person ringt in och hotat att spränga huset. Polisen kallades till platsen och kunde ganska snabbt komma fram till att risken för att hotet skulle genomföras var liten. Polisen har förhört en man som misstänks ligga bakom hotet.(TT)
Publicerad 13 februari 2019

Kommunhuset i Vara stängde under onsdagen efter att en person ringt in och hotat att spränga huset. Polisen kallades till platsen och kunde ganska snabbt komma fram till att risken för att hotet skulle genomföras var liten. Polisen har förhört en man som misstänks ligga bakom hotet.

””

Kommunhuset stängdes för besökare men har nu öppnat igen. Den förhörde mannen är misstänkt för grovt olaga hot och en förundersökning är inledd.

TT