Annons
Nyheter
Jobbtjänst kan användas för flyktingspionage
Arbetsgivare kan utnyttja Arbetsförmedlingens webbtjänst Jobskills för att spionera på asylsökande, rapporterar SVT Nyheter. Efter en intern utredning lovar myndigheten att bli tydligare om riskerna att uppge alltför detaljerade uppgifter om sin bakgrund i tjänsten.(TT)
Publicerad 8 maj 2018
Arbetsgivare kan utnyttja Arbetsförmedlingens webbtjänst Jobskills för att spionera på asylsökande, rapporterar SVT Nyheter.
Efter en intern utredning lovar myndigheten att bli tydligare om riskerna att uppge alltför detaljerade uppgifter om sin bakgrund i tjänsten. Arbetsförmedlingen har tidigare fått kritik av datasäkerhetsexperter och asyljurister som varnat för att informationen kan hamna i händerna på stater som bedriver flyktingspionage i Sverige.
””
Annons
Samtidigt fortsätter Arbetsförmedlingen att ge arbetsgivare åtkomst till Jobskills där de kan söka bland nyanländas användarprofiler. Både myndighetens generaldirektör Mikael Sjöberg och arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) har avböjt att kommentera saken, uppger SVT.
TT
Annons
Annons
Annons
Annons