Nyheter

Ja till böneutrop i Karlskrona

Efter en lång debatt har kommunfullmäktige i Karlskrona röstat ner SD-förslaget att förbjuda religiösa utrop på allmän plats. Motionen avslogs med röstsiffrorna 39-29 rapporterar lokala medier.(TT)
Publicerad 1 februari 2019

Efter en lång debatt har kommunfullmäktige i Karlskrona röstat ner SD-förslaget att förbjuda religiösa utrop på allmän plats. Motionen avslogs med röstsiffrorna 39-29 rapporterar lokala medier.

Sedan tidigare har polisens rättsavdelning i region Syd godkänt att Islamiska kulturföreningen gör böneutrop en gång i veckan. Men Sverigedemokraterna lade fram en motion där man hänvisar till religionsfriheten och rätten att slippa bli påverkad av religiösa budskap.

Debatten i kommunfullmäktige blev lång och intensiv. Sophia Ahlin (M) kritiserade i ett inlägg hur debatten utvecklat sig och efterlyste debatt i själva sakfrågan, rapporterar Blekinge Läns Tidning.

””

TT