Annons
Nyheter

Få höjer skatten nästa år

Bara fem av landets 290 kommuner har aviserat att de höjer skatten valåret 2018. Kronoberg är det enda landstinget som höjer skatteuttaget, skriver Dagens Samhälle. Kommunerna som går mot trenden är Höör, Tranås, Älvdalen, Svenljunga och Vaggeryd. Höörs höjning är rejäl - 95 öre.(TT)
Publicerad 7 december 2017

Bara fem av landets 290 kommuner har aviserat att de höjer skatten valåret 2018. Kronoberg är det enda landstinget som höjer skatteuttaget, skriver Dagens Samhälle.

Kommunerna som går mot trenden är Höör, Tranås, Älvdalen, Svenljunga och Vaggeryd. Höörs höjning är rejäl - 95 öre. Österåker, Lidingö, Nacka och Ljusnarsberg säker skatten, den sistnämnda kommunen med 1 öre vilket är en uttalad symbolhandling.

Annons

Valår må ha en återhållande effekt, men det finns behov på många håll att öka skatteintäkterna, säger Annika Wallenskog, chefsekonom på Sveriges Kommuner och Landsting (SKL).

””

TT

Annons
Annons
Annons
Annons