Annons
Nyheter
Weinstein Company får säljas
En domare i USA har beslutat att The Weinstein Company får säljas till Lantern Capital Partners för 310 miljoner dollar, skriver Wall Street Journal. Företaget ansökte om konkurs efter att flera kvinnor anklagat filmproducenten Harvey Weinstein för sexuella trakasserier och våldtäkt.(TT)
Publicerad 9 maj 2018
En domare i USA har beslutat att The Weinstein Company får säljas till Lantern Capital Partners för 310 miljoner dollar, skriver Wall Street Journal. Företaget ansökte om konkurs efter att flera kvinnor anklagat filmproducenten Harvey Weinstein för sexuella trakasserier och våldtäkt.
Lantern var den enda budgivaren som erbjöd sig att köpa hela bolaget.
Annons
Intäkterna från försäljningen kommer att användas för att betala skulder som företaget har, enligt en återbetalningsplan som ska förhandlas och godkännas i rätten. Ersättning kan också gå till personer som har utsatts för Weinsteins övergrepp.
Weinstein och andra delägare i företaget väntas inte få kompensation för sitt ägande.
TT
Annons
Annons
Annons
Annons