Annons
Nyheter

Dramaten hyllar kvinnliga Nobelpristagare

Eftersom inget Nobelpris i litteratur kommer att delas ut i år vill Dramaten och en rad bokförlag hylla de kvinnliga författare som fått priset.(TT)
Publicerad 7 november 2018

Eftersom inget Nobelpris i litteratur kommer att delas ut i år vill Dramaten och en rad bokförlag hylla de kvinnliga författare som fått priset. Under en kväll kommer författarna Athena Farrokhzad, Aris Fioretos, Agnes Lidbeck och Sara Stridsberg att hålla var sitt tal till den av de 14 kvinnliga pristagarna som är deras personliga favorit.

Även flera Dramatenskådespelare medverkar, bland annat Ingela Olsson och Reine Brynolfsson, med uppläsningar ur pristagarnas böcker. Låtskrivaren och artisten Annika Norlin kommer att framföra musik under kvällen.

Annons

Selma Lagerlöf var första kvinna att få Nobelpriset i litteratur 1909 och den senaste i raden var Svetlana Aleksijevitj 2015. Därför heter hyllningskvällen "Från Selma till Svetlana" och äger rum 9 december på Dramatens lilla scen.

TT

Annons
Annons
Annons
Annons