Nyheter

Benny Andersson startar musikförlag

Benny Andersson startar ett nytt musikförlag tillsammans med sonen och musikern Ludvig Andersson och musikförläggaren Mona Aghai. Målet med RMV Publishing är att hitta nya låtskrivartalanger och "skapa en miljö där musiker och låtskrivare kan mötas".(TT)
Publicerad 12 september 2016

Benny Andersson startar ett nytt musikförlag tillsammans med sonen och musikern Ludvig Andersson och musikförläggaren Mona Aghai.

Målet med RMV Publishing är att hitta nya låtskrivartalanger och "skapa en miljö där musiker och låtskrivare kan mötas". Just nu gör man i ordning sin studio på Skeppsholmen i Stockholm.

Idén föddes efter ett besök i Lalehs studio i Los Angeles: "Nu är inte Skeppsholmen samma sak som West Hollywood men om vi kan fungera som en mötesplats för gamla och nya talanger så spelar ju inte adressen någon roll", säger Mona Aghai i ett pressmeddelande.

"Jag fick omedelbart förtroende för henne och har en känsla av att hon kommer att göra någonting utöver det vanliga", säger Benny Andersson om samarbetet med Aghai.

TT