Nyheter
Branschen tror på stark turistsommar
Med draghjälp av den svaga kronkursen blev förra sommaren stark för den svenska besöksnäringen. I år siktar branschen på att lägga i ytterligare en växel. Två av tre medlemsföretag som svarade på en enkät från Visita tror på ökad omsättning i år, uppger arbetsgivarorganisationen i ett pressmeddelande.(TT)
Publicerad 5 juni 2016
Med draghjälp av den svaga kronkursen blev förra sommaren stark för den svenska besöksnäringen. I år siktar branschen på att lägga i ytterligare en växel.
Två av tre medlemsföretag som svarade på en enkät från Visita tror på ökad omsättning i år, uppger arbetsgivarorganisationen i ett pressmeddelande. Nästan en femtedel av de tillfrågade företagen tror att omsättningen kommer att öka med fem procent eller mer.
Mest positiva är campingföretagen, där nio av tio tror på ökad omsättning. Företag i landsorten är genomgående mer positiva än storstadsföretag.
TT