Nyheter
Behind the scenes - Antikrundan
Nyheter • Publicerad 8 januari 2008
Idag sänds Antikrundan – Bakom kulisserna. Jag lär sitta bänkad (förutsatt att Lilla K sussar klockan 20.30 när det sänds).
Antikrundan är okej, men bättre är Antikdeckarna som går på Tv4 plus på torsdagar (nu i extra långa avsnitt). Förra veckan var Anders eller Pontus (visst är de lika?) hemma hos en gubbe med en imponerande Lisa Larsson-samling. Han påstod sig ha köpt 280 Lisa Larsson-pjäser på ett och ett halvt år. Genom snabb huvudräkning summerade jag hans samling till att vara mer värd än en vanlig årslön. Lite nördigt. Men väldigt roligt.
Therece Tilly
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.