Annons
Nyheter

Julmarknader i Kind och Mark – Foto: Göran Jakobsson och Pelle Boersma

Nyheter • Publicerad 30 november 2009
bild 1/15
Ett av de mera populära inslagen i Lions julmarknad i Svenljunga var att gissa vikten på grisen. Det var ingen lätt uppgift. Sedan slutet av 1960-talet har Lions haft julmarknad här. Det är många aktiviteter opå gång och de 40 medlemmarna tar familjerna till hjälp denna dag.
På Skene torg var det några föreningar som sålde lotter. Engla Gelin köpte en hel hög av Skene IF, innan det till slut blev en vinst. Det var en strid ström av människor till julmarknaden hela dagen, som avslutades med den traditionella tomteparaden.
Sandra Jansson hade tur och vann en hel del. Hon var tillsammans med Arleta Jansson. I detta stånd skötte Stefan Hjertén och Peter Stridh affärerna och ståndet var bara ett av många i Tranemo.
En nyhet i år på Lions julmarknad i Tranemo var försäljningen av klara julpaket för 50 kronor. Tomten Rolf Lindgren hade hjälp av Ingemar Axelsson och 54 paketen gick snabbt åt. Men så var det finnt innehåll inget värt mindre än 50 kronor, i vissa var det värt flera hundra.
Givetvis fanns tomten Sven-Olof Johansson på plats i Svenljunga och tog emot barnens önskelistor. Fackeltåg och dansa kring granen fanns även med på julmarknadsprogrammet.
Omvårdnadsprogrammet på Tranemo gymnasieskola planerar att hösten 2010 åka och studera sjukvård och även hjälpa barn och kvinnor i nöd i Sierra Leone. Malin Hjelm, Louise Ekdahl och Agnes Svensson fanns på plats i Tranemo och sålde hembakat till förmån för projektet.
På Skene torg var det några föreningar som sålde lotter. Juha Niemi i Skene IF räcker över ett vinst till Engla Gelin. "Det kan inte vara någon docka, för den är för smal", sade Engla innan hon skyndade hem för att öppna paketet.
En klassiker i Tranemo är Lionsdraget, där vinter markeras med färg i den gömda delen av snöret. 6-årige Joel Strömquist hade tur och vann verktyg. På hur många av de 46 julmarknaderna draget varit är oklart.
Kinna Hembygdsförening livade upp torget rejält genom fyra olika stånd med lotter och korv. På scenvagnen mitt emot var det uppträdande hela dagen. Samtidigt var de flesta affärer öppna och en företagsmässa i kommunhuset.
Eldslukaren "bysmeden" fick stor uppmärksamhet när han kom in på torget flera meter lång och började spruta eld. Hans show var häftig och samlade en stor grupp med människor runt omkring sig.
Eldslukaren "bysmeden" med sin assisten fick stor uppmärksamhet när han kom in på torget flera meter lång och började spruta eld. Hans show var häftig och samlade en stor grupp med människor runt omkring sig.
Tomten Lennart Selin delar ut godis till besökarna i Tranemo, här till Uddebobor. På julmarknaden presenterades Tranemo lucia, dansades kring granen, godispåsar delades ut till barnen med mera.
Marianne Ivarsson och Ingvar Andersson med barnen Linus och Emma dansade till tomterocken på scenen. Barnen hade varit på ett hamburgerställe och målat sina ansikten. "Jag gillar katter", sade Linus med morrhår på kinderna, medan lillasyster Emma hade en prinsesskrona i pannan.
I chokladtombolan vann man choklad, men i barntombolan i Svenljunga fanns inga barn. Här sålde i stället Olivia och Linnéa Fernebrand lotter.
Det blev trängsel i vissa stånd i Svenljunga. Varje halvtimme var det dessutom utlottning av Frukost-TV och delikatesskorgar.
Ett av de mera populära inslagen i Lions julmarknad i Svenljunga var att gissa vikten på grisen. Det var ingen lätt uppgift. Sedan slutet av 1960-talet har Lions haft julmarknad här. Det är många aktiviteter opå gång och de 40 medlemmarna tar familjerna till hjälp denna dag.
På Skene torg var det några föreningar som sålde lotter. Engla Gelin köpte en hel hög av Skene IF, innan det till slut blev en vinst. Det var en strid ström av människor till julmarknaden hela dagen, som avslutades med den traditionella tomteparaden.
Victoria Ramalho
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons