Annons
Nyheter
Fler poliser – ett av kraven i förstamajtåget i Svenljunga
Till tonerna av Internationalen tågade ett 40-tal personer med plakat och röda fanor genom ett blåsigt Svenljunga.
Nyheter • Publicerad 1 maj 2008
”Fler poliser i Svenljunga”, var det nyaste och kanske mest aktuella budskapet i årets första majtåg. Av plakaten kunde man också utläsa att invånarna vill utveckla kulturskolan och att något ska byggas på Skanska-tomten.
På torget höll riksdagsledamot Ann-Christin Ahlberg ett tal där ”Frihet kräver rättvisa” var huvudparollen.
Annons
– Borgerlighetens frihet verkar handla om ifall du har råd att köpa dig vård före alla andra. De som redan är välbeställda får mer, sa Ann-Christin Ahlberg.
Var: Svenljunga
Talare: Riksdagsledamot Ann-Christin Ahlberg
Talade om: Regeringens orättvisor
Publik: ca 50
Stämning: Kallt, blåsig, men glad stämning
Katarina Anicic
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons