Sparrman i sitt livs form inför JVM
FRIIDROTT BYDGOSZCZ
I går laddade han upp med att kolla på spjutfinalen på den stora men inte helt fullsatta JVM-arenan.
I dag på förmiddagen ska han själv få kasta av sig landslagsoverallen och delta. Närmare bestämt i försöken på 110 meter häck.
Hans färska personliga rekord lyder på prydliga 14,05 – och neråt den tiden räknar han med att det krävs för att gå vidare till morgondagens semifinal.
– Jag satsar på att göra mitt livs bästa lopp och då kan jag nog gå vidare, säger Markus Sparrman.
Han har fog för den förhoppningen. De senaste tiden har varit en enda lång stigande formkurva för Ymertalangen.
Och känslan håller i sig.
– Jag har kört två pass sedan jag kom ner till Polen och det senaste var det bästa jag haft på bra länge.
Hur känns sådant?
– Jag har bättre tryck från blocken och känslan över häckarna är bra. Man känner liksom när det är rätt.
Känslan i gruppen, som den 40 personer starka svenska JVM-truppen utgör, är också god.
– Det är en skön grupp där alla är seriösa idrottare och stöttar och respekterar varandra.
Den lediga tiden i Polen ägnas också åt att utbyta erfarenheter med andra länders deltagare. Sveriges lag bor exempelvis på samma hotell som amerikanerna och jamaicanerna.
Inte minst svenskar och amerikaner har blivit goda kamrater utanför banan.
– Amerikaner är så öppna och trevliga. Står man med dom i hissen så pratar de gärna med en. Det är man ju som svensk inte van vid att folk man inte känner gör.
Flera av Sparrmans lagkamrater pratar med amerikanerna om vad det stora landet i väster har att erbjuda när det gäller friidrottsskolor.
– Det finns ju ett par som funderar på att åka över till USA och de amerikanska friidrottarna är generösa med råd och tips. För egen del pratar jag väl inte med dom om något speciellt.
Mest av allt har han förstås koncentrerat sig på sitt eget tävlande – det som börjar i dag.