Sätts i skolbänken inför Bayern

Pep Guardiola ligger i hårdträning inför nya tränarjobbat hos tyska Bayern München. Spanjoren pluggar tyska för fullt, även om han tills vidare bor kvar i USA.
Sport • Publicerad 17 januari 2013
Foto: Efrem Lukatsky

– Han stannar i New York och pluggar tyska intensivt, eftersom han vill komma väl förberedd så att allt går smidigt, säger klubbens vd Karl-Heinz Rummenigge.

– Han vill inte på något sätt påverka Jupp Heynckes jobb nu under säsongen.

Guardiola har skrivit på ett treårskontrakt med Bayern München och ska ta över fotbollsklubben när Heynckes kliver av till sommaren.

TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.