Annons

Indieklassiker ges ut på vinyl

Musik • Publicerad 4 december 2017
Popsicle, här fotograferade 1997, ges ut på vinyl. Arkivbild.Foto: Gunnar Seijbold/TT

I år fyller Popsicles album "Lacquer" 25 år – och ges för första gången ut på vinyl.

Det är skivbolaget Woah Dad! som planerar att ge ut en rad svenska indieklassiker från 1990-talet på vinyl och Popsicles är först ut. Bolaget beskriver Popsicle som "en av de riktigt stora fanbärarna för svensk indie på 90-talet".

Annons

"De ömsom glada, ömsom hjärtknipande och alltid lika bitterljuvt rörande (säg det inbitna popsnöre vars hjärtesorg inte har ackompanjerats av spår som Hey Princess och Sandy en gång eller annan) tretton spåren är nittiotalets swindie inkarnerad", skriver de om skivan i ett pressmeddelande.

Vinylutgåvan av Popsicles "Lacquer" släpps den 15 december.

TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons