Nyheter

Swedbank säger upp anställda

Swedbank planerar att göra sig av med 10 procent av de anställda i Lettland enligt bankens lettiska ordförande Maris Avotinsh, intervjuad i lettisk press.
Nyheter • Publicerad 30 september 2008

Han förklarar samtidigt, enligt ett Reuters-referat av intervjun, att Swedbank i Lettlands kapitaltäckningsgrad på 12,7 procent med råge överstiger de krav som finns internationellt om en kapitaltäckningsgrad på minst 8 procent.

– Ur det perspektivet är bankens likviditetsposition en av de starkaste någon bank någonsin haft, säger han.

Nedskärningen följer på att marknaden i Lettland nu har gått in i väggen enligt Avotinsh.

– Det verkar som vi i år och i början av nästa år kommer att minska personalstyrkan i Lettland med 10 procent, vilket är mer än 200 anställda, säger han.

TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.