Annons
Nyheter
Sjöräddningsbyggnad förstörd i brand
Brand • Publicerad 11 augusti 2021
En sjöräddningsbod på Hasslö i östra Blekinge har förstörts i en brand tidigt på morgonen, rapporterar lokala medier.
I byggnaden, som tillhör Sjöräddningssällskapet, fanns säkerhetsutrustning, flytvästar och larmsystem.
Annons
– Den är helt utbränd så det är en stor förlust för oss med säkerhetsutrustning som vi förvarat i stugan. Elektroniken är också helt utslagen så det påverkar vårt larmsystem med personsökare, säger Rolf Svensson, stationsansvarig, till Blekinge Läns Tidning.
Trots detta kommer sjöräddningen i området att fortsätta fungera, försäkrar han. Utrustning får lånas in från andra stationer. Det är oklart hur branden startade.
TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons