Putin besökte Krim på årsdag

Ryssland • Publicerad lördag 17:50
Rysslands president Vladimir Putin hälsar på den av Ryssland tillsatte guvernören Michail Razvozjajev.
Rysslands president Vladimir Putin hälsar på den av Ryssland tillsatte guvernören Michail Razvozjajev.Foto: AP/TT

Rysslands president Vladimir Putin har under lördagen besökt Krim, rapporterar statlig rysk tv.

Dagen är den nionde årsdagen för den olagliga annekteringen av Krimhalvön.

I hamnstaden Sevastopol har Putin tillsammans med den av Ryssland tillsatte guvernören Michail Razvozjajev besökt en konstskola, enligt tv-sända bilder. Putin har också besökt också en förskola.

"Vår president Vladimir Vladimirovitj Putin vet hur man överraskar. På ett bra sätt", säger Razvozjajev på meddelandeappen Telegram.

Besöket sker dagen efter att Internationella brottmålsdomstolen ICC utfärdat en arresteringsorder mot presidenten, gällande massförflyttningen av ukrainska barn till Ryssland, där många uppges ha adopterats bort.

Ryssland annekterade Krim från Ukraina i strid mot folkrätten 2014.

TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.