Nyheter
Passagerare öppnade flygplansdörr i luften
Sydkorea • Publicerad fredag 12:52
Tolv personer har fått lättare skador sedan en passagerare öppnat en nödutgång på ett flygplan som gjorde sig redo att landa på flygplatsen i Daegu i Sydkorea.
Passageraren öppnade dörren när planet från Asiana Airlines befann sig omkring 200 meter upp i luften. Trots det kunde flygplanet, som hade omkring 200 personer ombord, landa säkert.
Flera personer fick svårt att andas när dörren öppnades och några av dem fick föras till sjukhus. I ett videoklipp som har publicerats av nyhetsbyrån Yonhap går det att se hur passagerares hår fladdrar i det kraftiga vinddraget.
Personen som öppnade dörren har gripits av polis. Motivet är ännu okänt.
TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.