Nyheter
Sas minskar personalen med ytterligare 1 000 till 1 500 personer.
Nyheter • Publicerad 12 augusti 2009
Foto: FREDRIK PERSSON

Flygbolaget drar i gång ett nytt sparprogram på två miljarder.

SAS koncernchef vill också genomföra kraftiga lönesänkningar för den flygande personalen.

”För att eliminera kostnadsgapet skall vi etablera konkurrenskraftiga kollektivavtal innebärande bland annat minst 10–20 procents löne- och pensionsreduktion för flygande personal, optimera vår produktion för att i högre grad utnyttja de mest kostnadseffektiva produktionsresurserna samt ytterligare effektiviseringar inom administrationen och inom SAS Ground Services och SAS Tech”, skriver Mats Jansson i rapporten.

Brakförlust

SAS redovisar en förlust före skatt på 1 039 miljoner kronor för årets andra kvartal. Motsvarande period i fjol gjorde bolaget en vinst på 131 miljoner kronor.

Omsättningen uppgick till 12 223 miljoner kronor jämfört med 14 412 miljoner ett år tidigare.

Analytiker som Reuters talat med hade väntat sig en förlust före skatt på 1 143 miljoner kronor och en omsättning på 12 123 miljoner kronor.

Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.