Annons
Nyheter

Nu granskas butikernas fusk med reavaror

Ekonomi • Publicerad 27 oktober 2023
Konsumentverket granskar butikernas fusk med reavaror.
Konsumentverket granskar butikernas fusk med reavaror.Foto: Gustaf Månsson/SvD/TT

Sedan september förra året är företag tvungna att på reavaror uppge det lägsta priset som en vara haft den senaste månaden. Det är ett sätt att förhindra att konsumenter blir lurade av prissänkningar.

Nu kommer Konsumentverket undersöka om handelsföretagen följer den nya regeln. Granskningen ska exempelvis utreda om företagen verkligen anger det tidigare lägsta priset och hur informationen om tidigare lägsta pris är placerad.

Konsumentverket kan komma att göra tillsyn av de företag som inte följer bestämmelserna. I ett brev har myndigheten informerat branschen om granskningen för att ge dem en möjlighet att åtgärda eventuella brister.

TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons