Annons
Nyheter

Misstänkt kidnappning i Helsingborg

Brott • Publicerad 19 april 2021
En kvinna misstänks under oklara omständigheter ha blivit bortförd i Helsingborg. Arkivbild.
En kvinna misstänks under oklara omständigheter ha blivit bortförd i Helsingborg. Arkivbild.Foto: Björn Lindgren/TT

En man i 60-årsåldern har gripits i Helsingborg misstänkt för att på något vis ha fört bort en kvinna i 65-årsåldern, rapporterar Helsingborgs Dagblad.

De två uppges inte ha haft någon relation sedan tidigare.

Annons

Mannen greps i sitt hem på söndagsförmiddagen och anhölls senare. I övrigt vill Helsingborgspolisen vill inte berätta något mer om vad som har skett.

Jourhavande förundersökningsledare Joakim Ekstrand säger till HD att man kan säga att någon har blivit skadad och att det "kan vara både fysiskt och psykiskt".

TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons