Nyheter

Klicka här för att komma till testet!

Nyheter • Publicerad 19 december 2011
bild 1/10
3. Saab gjorde sig tidigt känt för sina rallyframgångar. En av de mest kända förarna rattade den här bilen. Vad hette han?
5. Saab försökte sig även på att tillverka sportbilar. Vad heter den här modellen?
En helt ny modell som lanserades så sent som förra året i Los Angeles, vad heter modellen?
6. Den här tvåfärgade lyxmodellen tillverkades både som combicupé och sedan under ett antal år, men vad hade bilmodellen, som började serietillverkas 1979?
7. Den här modellen började säljas på hösten 1985, vad hette den?
8. Saab har presenterat ett antal konceptbilar under företagets historia. Detta är en av de senaste och presenterades 2008 i Paris, vad heter den?
1997 presenterades en helt ny Saab-modell som sedemera även kom i kombiutförande. Vad hette modellen?
2. I var sin sådan här bil skulle Saabs förre vd, Jan-Åke Jonsson, och dåvarande ägaren, Victor Muller, delta i det historiska rallyt Mille Miglia, vad hette modellen?
1. 1947 presenterades den första Saaben för media i Linköping. 1949 startade serieproduktionen. Men vad hade den allra första serieproducerade Saaben för modellbeteckning?
4. 1960 introducerades en ny Saab-modell, vad hade den för modellbeteckning? Året innan presenterades dessutom en kombi, vad hade den för modellbeteckning?
3. Saab gjorde sig tidigt känt för sina rallyframgångar. En av de mest kända förarna rattade den här bilen. Vad hette han?
5. Saab försökte sig även på att tillverka sportbilar. Vad heter den här modellen?
Håkan Rosenqvist
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.