Annons
Singelolycka på länsväg 180: ”Eftersöksjägare på plats”
Vid 06-tiden på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten och polisen om en singelolycka på länsväg 180.
Föraren krockade med en älg och olyckan orsakade långa köer i riktning mot Borås.
Borås • Publicerad 2 mars 2023
Trafikolyckan inträffade mellan Sandhult och Borås och enligt räddningstjänsten rörde det sig om en personbil som hade krockat med en älg.
– En eftersöksjägare är på plats, säger Pontus Studahl, vakthavande befäl på Södra Älvsborgs räddningstjänstförbund.
Föraren ska ha klarat sig utan några personskador. Initialt var vägen avstängd, men strax innan klockan 07 var ett körfält öppet.
– Trafiken släpps på växelvis och inom kort väntas båda körfälten vara öppna igen, säger Studahl.
Vid 07.20-tiden var vägen återigen öppen i båda riktningarna.
Herman RydebergSkicka e-post
Love SchillerSkicka e-post
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons