Internationell press på Etiopien
Röster höjs nu om förhandlingar och internationella påtryckningar mot landet.
För fem år sedan greps och misshandlades den svenska EU-diplomaten Björn Jonsson i Etiopien. Han utvisades, men när EU i protest stoppade utbetalningar av biståndspengar släpptes oppositionella ur landets fängelser, skriver Dagens Nyheter.
Men indraget EU-bistånd är inte aktuellt i nuläget enligt UD:s kabinettssekreterare Frank Belfrage.
Flera tidningar kräver nu att Etiopien sätts under internationell press.
Göteborgs-Postens konstaterar på sin ledarsida att Sverige ensamt har få maktmedel att ta till, eftersom biståndet till Etiopien redan har skurits ned. Sverige bör i stället med stöd av EU och USA inleda prestigelösa förhandlingar med regimen.
Svenska Dagbladets ledarredaktion anser att frågan bör lyftas i alla organisationer Sverige är medlem i och med alla länder som har kontakt med Etiopien. Dagens Nyheters efterlyser på sin ledarsida kraftfulla aktioner och att Sveriges ansträngningar att få svenskarna fria måste samordnas med EU.