Nyheter
Man avliden efter larm om skottlossning
Brott • Publicerad 7 juni 2022
En man i 30-årsåldern som hittats skadad efter en skottlossning i Kristianstad har avlidit. En förundersökning om misstänkt mord är inledd.
– Vi fick larmet strax innan klockan 20 om att höga smällar hörts och när vi kommer fram hittas en person liggande på marken vid en parkeringsplats, säger polisens presstalesperson Patric Fors.
Mannen fördes med ambulans till Centralsjukhuset i Kristianstad, där han konstaterades avliden.
En större avspärrning har upprättats vid den misstänkta brottsplatsen.
– Vi inväntar kriminaltekniker och koncentrerar oss just nu på att ta in så många vittnesuppgifter som möjligt, säger Patric Fors.
TT: Har ni någon misstänkt?
– Vi går inte in på några detaljer gällande förundersökningen.
TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.