Emma populärast bland nordbor
Det står en aura av soligt nordisk bondesamhälle och tidigt 1900-tal kring nordiska föräldrars val av namn för sina små. Nordiska ministerrådets alldeles färska statistiska årsbok visar att 2010 överväger kungliga reminiscenser som Oscar och Isabella och litet svagt bonderomantiska namn som Elias och Emma (Finland) eller Jónas och Anna (Färöarna, för andra året i rad). Även norrmännen håller på trygga, invanda namn. För andra året i rad är det Lucas och Emma som gäller.
Litet mera okonventionella är danskarnas namnval William och Isabella, som brädat Mikkel och Freja, toppnamnen från tidigare år.
Några konstanter är svåra att urskilja även om namn som Emma, Anna och Lars återkommer om man ser till en längre period.
Svenska toppnamnen Maja och Oscar är exempelvis välkända från den senaste tioårsperioden. I ett nordiskt perspektiv tycks Emma vara populärast eftersom namnet toppar både i Finland och i Norge.
Grönländska föräldrar tycks inte snegla på andra nordiska namnvanor, hos grönlänningarna gäller Malik och Ivaana.
Nordiskt namnskick
Danmark, William och Isabella
Färöarna, Jónas och Anna
Grönland, Malik och Ivaana
Finland, Elias och Emma
Åland, Leo och Ella
Island, Aron och Emilia
Norge, Lucas och Emma
Sverige, Oscar och Maja
Källa: SCB, Norden.org