Annons
Nyheter

Apple sänke på Wall Street

Börs • Publicerad 7 september 2023
Blandat men mest nedåt på de amerikanska börserna. Arkivbild.
Blandat men mest nedåt på de amerikanska börserna. Arkivbild.Foto: Richard Drew/AP/TT

New York-börsen tyngdes för andra dagen i rad av nedgångar i flera av de stora teknikföretagen. Iphone-tillverkaren Apple föll åter, nu med 2,9 procent.

Aktiemarknaden pressas också generellt av höga räntor på statsobligationer. De har stigit tidigare i veckan och förblev höga på torsdagen efter en rapport som visade att färre amerikaner än väntat ansökte om arbetslöshetsersättning förra veckan. Sådan statistik kan tyckas hoppingivande för ekonomin i stort, men den kan också indikera att inflationstrycket ökar.

Breda S&P 500-index backade 0,3 procent, Dow Jones industriindex steg 0,2 procent och tekniktunga Nasdaqs kompositindex gick ned 0,9 procent.

TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons