Anders Eklund åtalad för två mord
Eklund åtalas för grov våldtäkt mot barn och mord respektive grov våldtäkt och mord. Enligt åtalet har Eklund i båda fallen visat ”särskild hänsynslöshet och råhet”.
Enligt åtalet dog Engla Juncosa Höglund sedan Eklund satt sina knän och hela sin tyngd på hennes överkropp och sedan strypt henne.
Bevisningen består bland annat av Eklunds erkännande och vittnesuppgifter från tre personer. En kvinna har sett Eklund stå vid sin bil och att en flicka passerat honom på cykel.
Eklund åtalas även för ytterligare en våldtäkt, i Sandviken 2006, samt för barnpornografibrott.
Eklund erkänner, enligt åtalet gällande Engla Juncosa Höglund, mord, våldtäkt mot barn och barnpornografibrott. Han erkänner också försök till våldtäkt i Sandviken.
Pernilla Hellgren dog natten till den 4 juni 2000. Enligt åtalet knuffade Eklund omkull henne och tillfogade henne skador i huvudet. Eklund satte sig sedan grensle över henne, tog stryptag och våldtog henne. Därefter har han strypt henne till döds. Enligt åtalet hade han uppsåt att döda. Bevisningen bygger på vittnesuppgifter och Eklunds egna uppgifter.
Enligt Dalapolisens Leif Nykvist var Eklund helt oberörd och visade inga känslor när han erkände morden på Engla Juncosa Höglund och Pernilla Hellgren.
– Min uppfattning är att han förstod till fullo vad han har gjort, men han har inte visat någon ånger, säger han till TT.
– Eklund har varit samarbetsvillig och berättat detaljerat hur morden gått till, berättar Dalapolisens Leif Nykvist för TT.
Han har varit involverad i utredningen av mordet på Pernilla Hellgren och även i utredningen av mordet på Engla Juncosa Höglund.
– Det är en lättnad att mordet på Pernilla äntligen får en upplösning, men samtidigt känns det tragiskt att det slutade på det här sättet, säger Leif Nykvist.
Leif Nykvist från Dalapolisen säger att Eklund är väl medveten om vad han har gjort.
– Han har varit oberörd men samarbetsvillig. Vi kunde sitta i förhör i två–tre timmar och han hade samma ansiktsuttryck, säger han till TT.
TT: Visade han lättnad när han erkände?
– Man märkte ingen lättnad. Han ville själv åka ut och visa var kroppen fanns. Jag upplevde också då att han var oberörd, säger Nykvist.
Eklund ville, enligt Nykvist, göra sig av med kroppen på en plats där den kunde upptäckas utan att han själv blev avslöjad.
Han framhöll också att han inte planerade att döda Engla, enligt Nykvist.
– Så som jag uppfattar det var det inte med uppsåt. Det som hände var inte planerat. Det blev som det blev.
Förutom erkännandet är vittnesuppgifter från platsen stark bevisning i målet.
– Enligt min mening skulle bevisen ha varit starka även utan erkännandet, säger Nykvist.
Bakgrund
Engla Juncosa Höglund försvann när hon var på väg hem sedan hon lekt på fotbollsplanen fem kilometer från familjens bostad i Stjärnsund.
Hennes cykel hittades slängd i skogen 500 meter från hemmet.
Ett massivt sökuppbåd letade efter flickan, utan resultat.
På kvällen två dagar efter försvinnandet greps Anders Eklund. En privatperson hade av en slump fotograferat både Engla när hon cyklade utmed vägen och Anders Eklunds bil.
Han nekade till en början till att ha något med flickans försvinnande att göra. Men bevisen mot honom var tillräckliga för att han fredagen den 11 april häktades på sannolika skäl misstänkt för människorov.
Söndag den 13 april konfronterades han i förhör med DNA-bevis som band honom till det ouppklarade mordet på Pernilla Helllgren i Falun 2000. Hon var på väg hem från en fest när hon överfölls, våldtogs och mördades.
Eklund erkände mordet, och kort därefter erkände han även att han dödat Engla. Han visade polisen platsen där han lämnat hennes kropp, en grusväg flera mil från hennes hem.