Trafikolycka nära Hyssnakrysset

En trafikolycka inträffade vid tiotiden i närheten av Hyssnakrysset på vägen mot Sätila.
Mark • Publicerad 20 december 2011

Larmet kom vid 10-tiden på måndagsförmiddagen. En bil på väg från Sätilahållet fick sladd i snömodden och hamnade på sidan i diket. I bilen fanns en kvinna och två barn. Eftersom dörren blev blockerad ska barnen inte ha kunnat ta sig ur till en början, men ska inte ha varit fastklämda.

Enligt uppgifter från polisen ska olyckan ha orsakat ett stort pådrag med fyra ambulanser och två bilar från räddningstjänsten, men ingen av de inblandade ska ha behövt uppsöka vård.

Victoria Ramalho
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.