Annons

Bröt sig in på fritidsgården – för att titta på ishockey-VM

Ett gäng ungdomar måste under helgen ha drabbats av hockeyfeber.
Mark • Publicerad 21 maj 2008

De bröt sig in i Fritslaskolans uppehållsrum – för att titta på VM i ishockey.

Historien om de sportintresserade ungdomarna utspelade sig under fredagskvällen. Den kan nu få allvarliga konsekvenser.

Annons

En 16-årig kille greps av polisen i samband med inbrottet. Han misstänks för olaga intrång, men också för stöld och brott mot knivlagen.

– Han hade en kniv på sig när han greps och det har försvunnit pengar ur två mindre kassor på skolan, säger Anneli Stenbäcken på polisen i Kinna.

Ungdomarna hade även tagit drickor som fanns i lokalerna och polisen kommer nu att gå vidare med ärendet.

Den misstänkte 16-åringen har frigivits efter förhör, men i veckan ska resten av de inblandade höras om händelsen.

Magnus Pettersson

Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons