Nyheter
Birro och Ekdal vill göra tv ihop
De före detta kollegorna Marcus Birro och Lennart Ekdal vill jobba ihop igen efter det uppmärksammade bråket i höstas, skriver Aftonbladet.
Nyheter • Publicerad 30 december 2011
Birro tog illa vid sig när TV 4–programledaren Lennart Ekdal försvarade kanalens beslut att ge författaren sparken efter uttalandet att han kunde tänka sig att kandidera till posten som Kristdemokraternas ordförande.
Duon medverkade tidigare i "Kvällsöppet" och vill nu göra ett nytt samhällsprogram tillsammans.
– Tanken är att vi ska sammanfatta dagen som har gått, lite som klassisk kvällstidning, nöje, sport, samhälle, politik, säger Birro till Aftonbladet.
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.