Annons

Författare ska högläsa Rushdie i New York

Kultur • Publicerad 17 augusti 2022
Salman Rushdie. Arkivbild.
Salman Rushdie. Arkivbild.Foto: Grant Pollard/AP/TT

Hundratals författare samlas på fredag i New York i USA för högläsning av Salman Rushdies verk, rapporterar The Guardian.

Manifestationen – kallad "Stand with Salman" – organiseras bland annat av amerikanska PEN och är en solidaritetshandling med Rushdie, som i förra veckan attackerades och knivhöggs på scen.

Annons

Bland författarna som deltar finns Paul Auster, Kiran Desai och Siri Hustvedt.

Högläsningen ska ske utanför New Yorks stadsbibliotek och påminner om en liknande manifestation som genomfördes 1989, då författare läste ur Rushdies bok "Satansverserna". Det skedde efter att Irans dåvarande andlige ledare ayatollah Ruhollah Khomeini utfärdat en fatwa mot Rushdie, som sedan dess levt under dödshot.

Den 75-årige Salman Rushdie skadades i bland annat levern och ett öga i fredagens attack, enligt hans agent. Han vårdas fortfarande på sjukhus. En 24-årig man greps på platsen.

TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons