Annons
Bilserien "The crew" blir livespel
Spel • Publicerad 1 februari 2023
Bilspelserien "The crew" flyttar till Hawaii och blir ett uttalat livespel, eller game as a service som det också kallas. Det innebär att spelet kommer att uppdateras regelbundet.
Räkna med en stor öppen värld, hundratals körbara fordon och fortsatt fokus på flerspelarlägen online.
Annons
Den nya titeln kallas "Motorfest" och släpps till nya och gamla varianterna av Playstation och Xbox, liksom till pc och Amazon Luna någon gång under 2023.
Senaste spelet i serien, "The crew 2", släpptes 2018 och har enligt utgivaren Ubisoft fortfarande miljontals spelare varje månad. För utvecklingen står den interna studion Ivory Tower i franska Lyon.
TT
Så här jobbar Borås Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons