Nyheter

Baselproffset: Schweiz är rädda för Sverige

Schweiz möter Sverige i VM-åttondelsfinal på tisdag. Ett motstånd som Schweiz har allra högsta respekt för enligt landslagsmeriterade Baselproffset Alexander Fransson. - De är rädda för Sverige faktiskt, säger mittfältaren.(TT)
Publicerad 1 juli 2018

Efter en sväng hem till Norrköping så har Alexander Fransson, i våras utlånad till Lausanne, återvänt till Schweiz och Basel för försäsongsträning.

Samtidigt ska Sverige, i S:t Petersburg, ställas mot just Schweiz i fotbolls-VM.

Ett landslag som Fransson, efter att ha spelat sin fotboll i alplandet i lite mer än två år, har god koll på.

””

TT: Vad behöver Sverige göra för att besegra Schweiz?

””

Varnar för Lang

Alla dessa faktorer bidrar till att Sverige faktiskt är ett motstånd som ingjuter viss oro hos schweizarna. Åtminstone hos de i Basel som Alexander Fransson pratat med.

””

TT: Vad är de främst nervösa för?

””

Tre av spelarna i Schweiz, alla potentiella startelvaspelare i åttondelsfinalen, har Fransson spelat med under tiden i Basel.

Michael Lang, som så sent som i går blev klar för Borussia Mönchengladbach och som förväntas ersätta avstängde Stephan Lichtsteiner på högerbackspositionen, är en spelare Sverige får se upp med enligt Fransson.

””

Unga stjärnskottet Breel Embolo, numer i Schalke, är en annan.

””

"De är rädda"

Och i det schweiziska mittförsvaret finns Dortmundstjärnskottet Manuel Akanji, som är en god vän till Fransson.

””

TT: Har du pratat något med honom inför matchen?

””

Som ensam svensk i en schweizisk klubb så har Fransson redan inför avspark fått sin beskärda del gliringar från lagkamraterna.

””

TT: Kommer du kolla matchen med lagkamraterna också?

””

TT